Zdolni Polacy na World Solar Challenge 2015

solar3

Choć minął już miesiąc od powrotu młodych i zdolnych studentów Politechniki Łódzkiej z Australii, gdzie brali udział w World Solar Challenge 2015 czyli wyścigu ekoaut, cały czas zastanawiam się czy nasz kraj ?da radę? 😉 zdyskontować ich naukowy i organizacyjny potencjał. Oczywiście w przyszłości, ale nie tak znowu dalekiej, wszak część z nich niebawem kończy studia i swoją przygodę z zespołem. Czy znowu nie wymkną się za granicę, gdzie zostaną gorąco przyjęci i sowicie wynagrodzeni? Tych szalenie ambitnych ludzi miałem przyjemność spotkać we Wrocławiu podczas jednego z wydarzeń organizowanych przez ich tytularnego sponsora, czyli KGHM (nota bene pakiet sponsorski, i słusznie, zakłada obustronne korzyści promocyjne 😉

solar1

Przypomnę krótko, że dzięki sprawnie zorganizowanej grupie wsparcia (więcej na http://www.lodzsolarteam.pl) podjęli wyzwanie rzucone przez zmieniające się podejście do odnawialnych źródeł energii.  Jako pierwsza drużyna w Europie środkowowschodniej zbudowali pojazd napędzany wyłącznie energią słoneczną i z sukcesem wystartowali w wyścigu, który odbywa się na trasie z Darwin do Adelaide – łącznie 3000 km! Zawodnicy przemierzają pustynię codziennie w godzinach 8-17. W tym czasie mogą przebyć tyle kilometrów ile im się uda, zaliczając kolejne punkty kontrolne. Ze względu na warunki panujące w samym sercu Australii jest to nie lada  wyzwanie dla każdego pojazdu. Temperatura wewnątrz bolidu dochodzi niekiedy nawet do 50 stopni Celsjusza! W połowie trasy, w Alice Springs, dozwolone jest jedno ładowanie pojazdu poza ogniwami fotowoltaicznymi. Oznacza to, że bolid musi przejechać o własnych siłach 1500 km korzystając jedynie z energii zdobytej za pośrednictwem paneli oraz jej zapasów! Powyższe pozwala na postawienie tezy, że startujące w zawodach auta to jedne z najbardziej efektywnych pojazdów elektrycznych na świecie, a to otwiera nowe perspektywy przed rynkiem polskich ?elektryków? 😉 Warto dodać, iż polski bolid podczas całej trasy nie uległ ani jednej awarii.

solar2

KGHM Lodz Solar Team w swoim pierwszym starcie w Bridgestone World Solar Challenge 2015 osiągnął najlepszy wynik pośród debiutantów zajmując 6. miejsce w swojej klasie (Cruiser). Dodatkowo polscy studenci zdobyli nagrodę Safety Award, przyznaną za najbezpieczniejszy bolid oraz najlepsze przygotowanie zespołu do przejazdu 3000 km przez cały kontynent australijski.

Jeszcze raz szczere i serdeczne GRATULACJE!