Krakowski Kongres SmartCity – założenia i perspektywy. Relacja!

krakow1

krakow5

W dniu 9 listopada uczestniczyłem w Krakowie w XIII edycji kongresu ?SMART CITY ? założenia i perspektywy? i miałem wyjątkową przyjemność pełnić odpowiedzialną rolę moderatora panelu dyskusyjnego ?Zarządzanie zasobami miejskimi – inteligentna infrastruktura miast oraz ekologiczny i zrównoważony transport?.

krakow4

W trakcie konferencji poruszono wiele ciekawych tematów, wypowiedziano mnóstwo inspirujących myśli oraz komentarzy. Przytoczę tylko jeden z wielu, otóż Pan Jerzy Wiatr, Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Tarnowie opowiedział o ciekawej innowacji, dzięki której nie ma przysłowiowych dziur w tarnowskich ulicach. Otóż kierowcy autobusów mają specjalnie przygotowanych przycisk, który naciskają gdy takowy ubytek w drodze zauważą albo poczują gdy wjadą weń kołami. Dedykowany system zbiera informacje, nanosi lokalizacje na mapę i w przypadku wielokrotnych zgłoszeń tego samego miejsca przez wielu kierowców, wysyła zlecenie do Zarządu Dróg, który podejmuje działania naprawcze. Nakładka informatyczna kosztowała symboliczne 5 tys. zł, ale jej przydatność jest ogromna. Dobry przykład dla innych miast!

krakow2

Składam serdeczne podziękowania prelegentom moderowanego przeze mnie panelu, oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Kongresu Smart City ? założenia i perspektywy.

Krzysztof Buczkowski

Fot.: successpoint.pl